Sekcja żeglarska

Żegluj! Kłopoty i troski zostaw na brzegu. Złap chwilę dla siebie. Poczuj wiatr i drżenie steru w ręce.

Rozpocznij z nami swoją żeglarską przygodę. Nie jest istotne, ile masz lat. Nie musisz być silny, wysportowany, przebojowy. Nie musisz nawet umieć pływać. Wystarczy, że chcesz spróbować. Nie bój się, to prostsze niż myślisz.
Zatem – odpływamy?

Nasze marzenia realizujemy przy współpracy z krakowskim Klubem Żeglarskim Horn, którego piękna przystań znajduje się nad Zalewem Bagry, oraz Navigare Yacht Club’em z Kryspinowa (Cholerzyna), których bajeczne rejsy po świecie rozpalają wyobraźnię. 

 

Bez względu na wiek organizujemy szkolenie żeglarskie na trzech poziomach:

  • Żeglarskie ABC. Co jak się nazywa? Dlaczego łódka płynie? Jak nią kierować? Jak żeglować pod wiatr, a jak z wiatrem? Jak radzić sobie przy silnym wietrze? Poprawne zwroty, manewry podejścia do pomostu i wypłynięcia z portu. Podstawowe przepisy obowiązujące żeglarzy. Podstawy żeglowania regatowego. Żeglujemy indywidualnie i parami na małych, niezatapialnych żaglóweczkach „Fly”, posługując się jednym (początkujący) lub dwoma żaglami (średniozaawansowani). Szkolenie tych grup odbywa się na krakowskim Zalewie Bagry, przystań KŻ Horn, ul. Kozia 22.
  • Kto już obłaskawił najmniejszą z żaglówek, może spróbować swych sił na większej łódce (FJ, Atlanta, Tabur, PX, katamaran). Żeglujemy załogowo, wykonując komendy prowadzącego jacht. Poznajemy żeglarskie zwyczaje i kulturę, doskonalimy wszystkie manewry, uczymy się wykorzystywać silnik manewrowy i samotnie żeglować łódką. Przygotowujemy się do zdobycia patentu żeglarza jachtowego. Zajęcia grupy zaawansowanej prowadzimy w Kryspinowie, na przystani Navigare Yacht Club.
  • Po zakończeniu podstawowego szkolenia na „Fly” można też posmakować esencji żeglarstwa – windsurfingu. Tu wiatr i woda są dosłownie na wyciągnięcie ręki. Ale też za błędy płaci się kąpielą…
  • Po ukończeniu 14. roku życia można ubiegać się o stopień Żeglarza jachtowego. Nasi wychowankowie realizują kurs pod okiem jachtowego sternika morskiego, instruktora PZŻ Roberta Stępnia (zobacz TUTAJ)

Żegluj z nami! Czyli niezbędnik dla rodziców przyszłych żeglarzy

Kolejny już sezon prowadzimy systematyczne zajęcia żeglarskie, przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych. Oczywiście, zawsze chętnie witamy Rodziców. Żeglarstwo to wspaniała przygoda dla całej rodziny. Nie bójcie się spróbować! To nic nie kosztuje.
  • Na naszych zajęciach wszyscy zainteresowani poznają zasady bezpiecznego żeglowania, budowę jachtu, podstawy teoretyczne i – co najważniejsze – praktyczne, samodzielne prowadzenie żaglówek klasy Fly, FJ, PX, Atlanta, Tabur, katamaranu oraz deski z żaglem – windsurfing.
  • Łódki, na których będziemy pływali są małe, niezatapialne, bardzo proste w żeglowaniu i dlatego służą do uczenia podstawowych zasad żeglugi oraz pływania regatowego. Zajęcia żeglarskie są najbezpieczniejszymi zajęciami prowadzonymi przez nas! Wszyscy żeglujemy w kamizelkach asekuracyjnych ( możecie wypożyczyć od nas taką kamizelkę i wypróbować ją na basenie). Żeglujemy samodzielnie – ale nie samotnie! Dzieciaki pozostają wciąż pod czujnym okiem instruktorów, poruszających się łodziami motorowymi i utrzymującymi stałą łączność z kursantami za pomocą krótkofalówek.
  • Zajęcia odbywają się niezależnie od pogody. W przypadku niesprzyjającej aury ćwiczymy „na sucho” w pomieszczeniach przystani. Takie rozwiązanie chroni nas przed chaotycznym odwoływaniem zajęć i dylematami typu „a może na przystani nie pada?”. Do wspólnej zabawy zapraszamy całe rodziny. Jest to możliwe zwłaszcza w soboty, kiedy to można aktywnie spędzić czas nad wodą żeglując, pływając kajakiem czy rowerkiem wodnym, hopsając na batucie – lub nieco mniej aktywnie, na rozgrzanym pomoście, przy grillu lub w Tawernie.
  •  Każdy uczestnik powinien zabrać suchy prowiant i mokre picie. Dzieci powinny mieć także kompletny ubiór na zmianę – nie planujemy kąpieli, ale bliskość wody stwarza im okazję do zamoczenia rękawów i nie tylko. Nie zabieramy na łódkę żadnych przedmiotów, które można zatopić lub uszkodzić przez zamoczenie. Klucze, telefony, zegarki, wisiorki, kolczyki zostawiamy na brzegu!
  • Pytania i wszelkie informacje: Jarosław Toboła, tel. 606 456 808

Zobaczcie poniżej zdjęcia z naszych zajęć, przejrzyjcie też wpisy na stronie głównej i Fb (+archiwum), gdzie wieszamy bieżące wydarzenia.

 

Jedna myśl nt. „Sekcja żeglarska

  1. Pingback: Szkoła Podstawowa im. Jadwigi Beaupré w Sygneczowie » Cieplejszy wieje wiatr

Możliwość komentowania jest wyłączona.